STAVMAT STAVEBNINY, a.s.
VICAT
VICATZa počátek společnosti VICAT lze považovat rok 1812 kdy Louis Vicat absolvent École des ponts et des chaussées (později École polytechnique) byl pověřen stavbou mostu přes Dordogne v Soulliacu. V zadání bylo specifikováno, že by měla být použita malta tvrdnoucí pod vodou a to smícháním vápna s úlomky dlažby a pecní struskou. Toto řešení se již velmi blížilo k románskému cementu. Louis Vicat však nebyl spokojen s tímto materiálem a hledal vhodnější materiál tvrdnoucí pod vodou. V roce 1817 zveřejnil dodnes platnou teorii hydratace v Annales de Chimie, doplněnou sérií pokusů. Svůj objev nepatentoval, čímž umožnil následný prudký rozvoj tohoto oboru.

Od té doby všude tam, kde byl objeven vápenec s odpovídajícím obsahem jílu mohl být vyráběn dekorativní cement. Cement začal být vyráběn průmyslově ve skupině VICAT v roce 1842, tedy před více než 150 lety.

Dnes již nadnárodní skupina VICAT GROUP je silnou společností s bohatou tradicí při výrobě cementů, betonů, kameniva a dalších aktivitách. Bohaté zkušenosti a spolehliví pracovníci umožnili expanzi z Francie do zahraničí. VICAT GROUP je mezinárodní skupinou s působností v USA, Turecku, Senegalu, Švýcarsku, Egyptě, Itálii a Mali a do budoucna počítá s expanzí do dalších zemí.

Skupina disponuje 12 výrobními závody, 225 betonárnami, 76 výroben kameniva a dalšími aktivitami, zaměstnává 6.655 zaměstnanců a obratem 2,1 bil. EUR. V současnosti skupinu vede Jacques Merceron-Vicat, president and CEO (prezident a ředitel společnosti).